Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Петро Конашевич-Сагайдачний

Конашевич-Сагайдачний Петро Кононович, гербу Побуг (бл. 1570, 1577 чи 1578, с. Кульчиці Самбірського повіту Руського воєводства, нині Самбірського р-ну Львівської обл. – 10.04.1622, м. Київ) – полководець, політичний діяч, гетьман Війська Запорозького, один із засновників Київського братства та Київської братської школи, ії покровитель і благодійник.

Походив із православного шляхетського роду Конашевичів-Попелів. Вірогідно, що Сагайдачним майбутнього гетьмана прозвали вже на Січі. У 1592-1598 роках навчався в Острозькій школі, після чого переїхав до Києва. Наприкінці 1590-х років вступив до Війська Запорозького. У 1616 році обраний гетьманом Війська Запорозького, на чолі якого здійснив низку успішних бойових походів.

У 1620 році був одним з ініціаторів та організаторів відновлення православної ієрархії Київської митрополії, оскільки не залишилося православного єпископату внаслідок Берестейської унії 1596 року. Перші висвячення православних ієрархів, зокрема Йова Борецького, Ісаї Копинського, Мелетія Смотрицького та ін., відбулися таємно у жовтні 1620 року в Богоявленській церкві Київського Братського монастиря під охороною козацького війська.

Висвячення здійснив Єрусалимський патріарх Теофан III, який надав Київському братству патріаршу грамоту на право ставропігії, тобто безпосереднього підпорядкування патріарху.
У 1620 році П. Сагайдачний вступив до Київського братства зі всім Військом Запорозьким, забезпечивши захист братства, монастиря та школи, їхню підтримку в умовах конфесійної конкуренції.

У середині 1620 року коштом Сагайдачного була побудована перша церква Богоявлення на території Братського монастиря. Згідно із заповітом Сагайдачного, всі його кошти передавалися Київській, Луцький і Львівській братським школам. Поховано Сагайдачного в збудованій ним церкві Київського Братського Богоявленського монастиря, якій він заповів срібний з позолотою хрест.

Під час похорону учні Київської братської школи читали приурочені до цієї події «Вѣршѣ на жалосный погреб зацного рыцера Петра Конашевича Сагайдачного…» ректора школи Касіяна Саковича, в яких возвеличивулась подвиги українського полководця та його служіння християнській вірі.

Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. : енциклопедичне видання. – Київ : КМ Академія, 2001.