Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Будинок Галшки Гулевичівни

Будинок Галшки Гулевичівни – найстаріша мурована будівля комплексу споруд Київського Братського Богоявленського монастиря кін. XVI – поч. XVII ст., відповідно до пам’яткоохоронних документів більш відома як поварня з келіями, що поряд з іншими 7-ма історичними спорудами монастиря є пам’яткою історії та архітектури національного значення.

Існує декілька версій щодо первісного функціонального призначення споруди. За однією з них, це був житловий будинок, який подарувала у 1615 році Київському братству Галшка Гулевичівна для Київської братської школи, перетворений пізніше на монастирську поварню, тобто кухню. За другою – це колишня трапезна, зведена за Петра Могили і описана Павлом Алеппським у відомій «Подорожі патріарха Макарія». Згідно з третьою – будівля відразу призначалася для поварні. Могилянська спільнота підтримала версію, за якою ця споруда була родинним помешканням Галшки Гулевичівни, яка подарувала її разом зі всією садибою Київському братству. Оскільки в дарчій Галшка зазначає, що вона одразу передає садибу у розпорядження Київського братства та «вводить школу», то вірогідно, що Київська братська школа розмістилася саме у житловому Будинку Галшки Гулевичівни. На початку 1630-х років поряд з Будинком Галшки Гулевичівни Петро Могила побудував нове приміщення вже для наступниці Київської братської школи – Київської колеґії. Нова споруда використовувалася як навчальне приміщення та трапезна з церквою Св. Бориса й Гліба. З цього часу Будинок Галшки Гулевичівни тривалий період, до ліквідації радянською владою монастиря та Академії, використовувався як кухонне приміщення при трапезній монастиря і навчального закладу.

Неодноразово перебудована та пристосована до різних потреб, будівля зберегла свою структуру – одноповерхова, прямокутна в плані (первісно з двома бічними крилами, згодом втраченими), з центральним входом посередині південного фасаду, сіньми та двома в дзеркальному відображенні приміщеннями, а також з рідкісним проходом в північній стіні та склепіннями першого поверху і підвалів. У 2006-2008 роках НаУКМА відреставрував будівлю разом з трапезною, після чого тут був відкритий Музей НаУКМА. Сьогодні в Будинку Галшки Гулевичівни розміщена експозиція, присвячена 400-літній історії Києво-Могилянської Академії, відбуваються виставки, наукові конференції, круглі столи та презентації.