Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Мелетій Смотрицький

Смотрицький Максим Герасимович, чернече ім’я Мелетій (близько 1575, містечко Смотрич, Кам’янець-Подільського воєводства, тепер місто Кам’янець-Подільський, райцентр Хмельницької обл.— 27.12.1633, село Дермань Волинського воєводства, тепер Здолбунівського району Рівненської обл.) — письменник, мовознавець, ректор Київської братської школи, архієпископ Полоцький, Вітебський і Мстиславський. Син письменника-полеміста Г ерасима Смотрицького. Спочатку навчався в Острозькій школі у свого батька та у грека Кирила Лукаріса, де здобув глибокі знання з церковно-слов’янської та грецької мов. У 1594-1600 роках студіював у Віленській єзуїтській академії. Працюючи у 1600-1608 роках домашнім учителем дітей князя Соломирецького, подорожував за кордоном, слухав лекції в Лейпцигському, Віттенберзькому й Нюрнберзькому університетах. Здобув учений ступінь доктора медицини.

З 1608 року викладав у Віленській братській школі. Під псевдонімом Теофіл Ортолог у 1610 році надрукував свій найвидатніший полемічний твір «Тренос, або плач східної церкви». Згодом повернувся в Україну і працював в Острозькій школі. У 1615-1618 році викладав церковно-слов’янську та латинську мови у новозаснованій Київській братській школі. У 1619-1620 роках був другим ректором цієї школи. У 1616 році вийшов його переклад староукраїнською мовою «Євангелія учительного… Калиста», у 1619 році – «Грамматіки славенския правилное синтагма». У 1620 році в Києві висвячено на архієпископа Полоцького, Вітебського й Мстиславського. Після цього видав низку антиуніатських творів, за що зазнав переслідувань польської влади.

У 1624 році відвідав Константинополь, Єгипет, Палестину. Після повернення до України у 1627 році перейшов на бік унії. Протягом 1628-1629 років видав кілька книжок, у яких виправдовував свій вчинок, агітував за унію, за скликання собору для примирення прихильників і противників унії. Помер у Дерманському Троїцькому монастирі, де і поховано.

Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. – Київ : КМ Академія, 2001.