Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Інокентій Ґізель

Ґізель Інокентій  (бл. 1600, Пруссія – 18.11.1683, м. Київ) – церковний діяч, вчений-богослов, філософ, історик, архімандрит Києво-Печерської лаври,  студент, професор і ректор Києво-Могилянського колегіуму. Походив з протестантської родини в Пруссії. Імовірно, навчався у Замойській академії (нині м. Замостя Люблінського воєводства, Польща),  в Кенігсбергу (нині Калінінград, РФ) та в Ростоку (Німеччина). З переїздом до Києва перейшов у православ’я та прийняв чернецтво. Після навчання у Києво-Могилянському колегіумі був направлений Петром Могилою на навчання за кордон.  Повернувшись до Києва  займав посади вчителя, професора філософії у Києво-Могилянському колегіумі. Петро Могила вбачав в особі Ґізеля свого наступника  й опікуна Київського колегіуму. З 1646-1650 роках – ректор Києво-Могилянського колегіуму та настоятель Київського Братського Богоявленського монастиря. У 1646-1647 роках для студентів Києво-Могилянського колегіуму Ґізель написав підручник з філософії «Opus totius philosophiae» («Твір про всю філософію»), який містить основи діалектики, логіки, фізики та метафізики. У 1656-1683 роках Ґізель був обраний  архімандритом Києво-Печерської лаври. Він активно підтримував вчених, зокрема Лазаря Барановича, Йоаникія Ґалятовського, в їхній науковій та літературній праці, сприяючи публікації творів у друкарні Києво-Печерської лаври. Був редактором  «Синопсиса», или Краткого собрания от различных літописцев о началі словяно-російского народа» – першого наукового підручника вітчизняної історії. Ґізель брав активну участь в церковному та політичному житті України, провадив перемовини з представниками російського царя щодо статусу української церкви після укладання українсько-московського договору 1654 року. Похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.

Твори:

  • Opus totius philosophiae (Твір про всю філософію), 1646-1647; рукопис зберігається в Інституті рукописів Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського.
  • Миръ c Богом человъку, или Покаяніє святоє…  – Київ, 1669, 1671.
  • Prawdziwa wiara stara Cerkwie Wschodniey prawosławno-catholickiey, 1668; рукопис зберігається в НБУВ ІР. Ф. 312. № 480/302с – 484/306с .
  • Синопсис, или Краткое собраніе от различных літописцев о началі словяно-російского народа. (Інокентій Гізель – редактор) – Київ, 1674, 1676, 1680, 1718, 1810.

Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. : енциклопедичне видання. – Київ : КМ Академія, 2001.