Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Віталій Замостьян

Віталій Павлович Замостьян  (4 січня 1933, Шостка Сумської обл. – 29 квітня 2011, Київ ) – один із засновників відродженої Києво-Могилянської академії, перший декан Факультету природничих наук НаУКМА, доктор медичних наук, професор, фізіолог, радіобіолог.

Народився в розпал Голодомору в родині лікарів. За порадою батька теж став лікарем. 1957 року закінчив Київський медичний інститут, працював дільничним лікарем поліклініки Обласної дитячої лікарні у Донецьку. Закінчив аспірантуру Київського НДІ геронтології АМН СРСР за спеціальністю «фізіологія людини», також там 1964 року захистив дисертацію на тему «Вікові особливості нейрогуморальної регуляції трофіки скелетних м’язів», яку розробляв й у наступні роки. До 1973 року працював у лабораторії фізіології Київського Науково-дослідного інституту геронтології АМН СРСР. У 1973–1986 роках – старший науковий співробітник, завідувач лабораторії фізіології в Інституті медичних проблем фізичної культури МОЗ УРСР. 1978 року захистив докторську дисертацію в Інституті фізіології АН УРСР на тему «Периферичні механізми м’язової працездатності та їх вікові особливості». Після Чорнобильської катастрофи працював у тільки-но створеному Центрі радіаційної медицини, де займався радіобіологічними дослідженнями.

У 1992 році В’ячеслав Брюховецький запросив Віталія Замостьяна до Києво-Могилянської академії, де він організував і очолив факультет природничих наук і в його складі кафедру екології у 1995 році, став першим деканом факультету (1992-2003), розробляв концепцію еколого-медичного факультету. У 2003 році нагороджено «Медаллю Святого Петра Могили» – найвищою відзнакою Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Один з перших започаткував інформатизацію НаУКМА, за ініціативи В. Замостьяна було створено першу лабораторію інформатики при природничому факультеті. Її робота вже у 1995 році спонукала до відкриття окремої спеціалізації «Комп’ютерні науки», яка пізніше стала окремим департаментом та зрештою факультетом.

Бібліографія В. Замостьяна налічує понад 150 публікацій. Автор віршів. Випускники кафедри екології заснували в НаУКМА кімнату-музей його імені.

Джерела:

  1. Віталій Павлович Замостьян : біобібліографічний покажчик / уклад. Рава Т. В. ; редкол.: М. Т. Брик, В. С. Горський, В. П. Моренець, В. О. Щербак, Т. О. Ярошенко. – Київ : ВД “КМ Академія”, 2003. – 41 с. 
  2. Замостьян В. П. Моя поетична біографія. – Київ : Видавничий дім “Києво-Могилянська академія”, 2007. – 197 с.