Іван Максимович (Іоанн Тобольський)

Максимович (Васильківський) Іван Максимович, чернече ім’я Іоан Святий (грудень 1651, полкове місто Ніжин, тепер райцентр Чернігівської обл.— 10.07.1715, місто Тобольськ, тепер Російська Федерація) — викладач, письменник, архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський, митрополит Тобольський і всього Сибіру. Народився у шляхетсько-козацькій родині. Після початкової домашньої освіти у 1669-1673 роках навчався у Києво-Могилянській академії, після закінчення якої тут викладав поетику, риторику та латинську мову. У 1676 році прийняв чернечий постриг. У 1678 році у сані ієромонаха призначено економом і проповідником Києво-Печерської лаври. У 1681 році призначено намісником Брянського Свенського монастиря, приписного до Києво-Печерської лаври. Згодом викладав латинську мову в Чернігівській школі. У 1695 році висвячено на архімандрита Чернігівського Єлецького Успенського монастиря, у 1697 році висвячено на архієпископа Чернігівського та Новгород-Сіверського. У 1700 році на основі школи відкрив у Чернігові Колегіум на зразок Києво-Могилянської академії, де також викладав. Для Колегіуму збудував новий кам’яний корпус, згодом — храм святителя Іоана Богослова для студентів і дзвіницю Борисоглібської церкви. Належав до чернігівського літературно-мистецького осередку культурних діячів, а після смерті Лазара Барановича очолив його. Тут вийшло кілька його творів та перекладів, на яких позначився вплив європейського Просвітництва і протестантизму.

У 1712 році змушений був залишити Україну. За указом царя Петра І висвячений на митрополита Сибірського і Тобольського. Прибувши до Тобольська, розгорнув просвітницьку й місіонерську діяльність серед нехристиянських народів Сибіру. Переносив на Сибірський ґрунт українські церковні звичаї, запрошував з України малярів, які створили портрети, ікони для Тобольського Софійського Успенського кафедрального собору, для храмів Тюменського Троїцького монастиря, для Тобольської Спаської церкви. Поховано у Софійському Успенському соборі. Місцеві жителі ще за життя вважали Максимовича святим і вірили в чудеса, які творилися біля його могили. У 1916 році на Московському соборі прилучено до лику святих.

Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. : енциклопедичне видання. – Київ : КМ Академія, 2001.