Данило Велланський
Велланський Данило Михайлович (11.12.1773, сотенне містечко Борзна Ніжинського полку, тепер місто, райцентр Чернігівської обл.—15.03.1847, Санкт-Петербург) — фізіолог, філософ, академік. Народився в сім’ї міщанина Михайла Івановича Велланського ( Кавунника). У1784 році вступив до Києво-Могилянської академії, де успішно навчався до класу філософії. Тут же змінив прізвище на Велланський. Жив у Малій бурсі при церкві Миколи Притиска на Подолі. У 1796-1801 роках навчався в Санкт-Петербурзькій медико-хірургічній школі, згодом – академії. Досконало володіючи німецькою мовою, в період навчання в академії переклав російською мовою два медичні твори, за що був відзначений Державною медичною колегією. У 1801 році серед чотирьох кращих вихованців першого випуску академії відряджений за кордон, де протягом 3 років удосконалював свої знання в Берлінському, Віденському, Паризькому та низці інших німецьких університетах. Відзначаючи його здібності, німецький філософ Фрідріх Шеллінґ підкреслював: «Із кількох тисяч моїх слухачів одна лише людина зрозуміла мене повністю. Це російський любитель науки Велланський».
Після повернення до Росії працював у Санкт-Петербурзькій медико-хірургічній академії, захистив дисертацію на тему «De reformatione theoriae medicinae et physicae auspicio philosophiae naturalibus invente» («Про реформу теорії медичних і фізичних спостережень філософії природи взагалі»), де доводив зв’язки філософії й медицини. У 1809-1837 роках — викладач кафедри анатомії та фізіології, у 1819 році отримав звання академіка та посаду завідувача кафедри.
Основні наук, праці присвятив питанням філософії, порівняльної фізіології та анатомії. Був одним з перших натурфілософів Росії, послідовником Ф. Шеллінґа. Раціональними в його поглядах були ідеї розвитку, погляди на природу як єдине ціле, визнання взаємозв’язку всіх явищ, зокрема органічної і неорганічної природи. Автор підручника «Основное начертание общей и частной физиологии, или Физики органического мира». – Санкт-Петербург,1836.
Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. : енциклопедичне видання. – Київ : КМ Академія, 2001.