Андрій Меленський
Меленський Андрій Іванович (1766, Москва — 31.12.1832, Київ) — архітектор. Освіту здобув у Москві, де сформувався як визнаний архітектор. Працював в Експедиції кремлівського будівництва та у Санкт-Петербурзі у Дж. Кваренгі. З 1799 по 1829 роки — головний архітектор Києва. Автор пам’ятника на честь повернення Києву Магдебурзького права, або, як його ще називають,— нижнього пам’ятника Володимирові чи пам’ятника Хрещення. У Києві будував службові та приватні будинки, перший міський театр, відбудував перший Контрактовий будинок. Був причетний до створення генерального плану Києва у 1808-1809 роках. Йому належить планування вул. Васильківської, Хрещатика, Олександрівської (тепер вул. Сагайдачного) й усіх інших вулиць Подолу. Але через тісноту й надмірне скупчення будівель Подолу перепланування здійснити не вдалося.
У 1811 році склав план відбудови Подолу. Внаслідок пожежі на Подолі влітку 1811року, яка знищила близько 1200 будинків, постраждали Київський Богоявленський собор, академічна Борисоглібська церква з трапезною, келії Братського монастиря, а також — навчальний корпус академії. Одна з кращих робіт Меленського— іконостас Богоявленського собору Братського монастиря. У 1822-1825 роках збудував новий навчальний корпус для Київської духовної академії, проект якого було складено архітектором Л. Шарлеманем.
За його проектами у Києві збудовані церкви Миколи Доброго, Воскресіння у Флорівському монастирі, церква-ротонда на Аскольдовій могилі на місці Миколаївської церкви, дзвіниця церкви Спаса на Берестові, Хрестовоздвиженська церква, церква Різдва.
Поховано на Щекавицькому кладовищі, що було знищене за радянських часів.
Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. – Київ : КМ Академія, 2001.