Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Петро Орловський

Орловський Петро Іванович (1827–29.12.1913) – протоієрей, випускник Київської духовної академії, церковний педагог, історик церкви, краєзнавець.

Народився у с. Прусах Черкаського повіту Київської губернії (нині – с. Михайлівка Кам’янського р-ну Черкаської обл.) у сім’ї диякона. Початкову освіту здобув у Черкаському духовному училищі (1837–43), середню – у Київській духовній семінарії (1843–49). У 1849–1853 роках навчався у Київський духовній академії, яку закінчив зі ступенем старшого кандидата богослов’я, здобувши право на отримання ступеня магістра після двох років бездоганної служби в духовно-навчальних закладах. Після закінчення академії був висвячений на ієрея та призначений настоятелем Свято-Троїцького храму при Кирилівських богоугодних закладах у Києві (нині – Кирилівська церква), одночасно викладаючи в школах. У 1856 році присуджено магістерський ступінь. Служив священиком та викладав у різних навчальних закладах Білої Церкви, Києва, Варшави, Кельце. Після повернення до Києва у 1888 році служив священиком Києво-Софійського кафедрального собору, у 1897 році призначений соборним ключарем.

Помер у Києві, похований на нижньому кладовищі Київського Свято-Вознесенського Флорівського жіночого монастиря. Згідно із заповітом Орловського, рукописи, книги та брошури із його особистої книгозбірні було передано до бібліотеки Київської духовної академії.

Належав до найвідоміших і найшанованіших представників київського православного духовенства др. пол. ХіХ – поч. ХХ ст. Був відомий як автор численних церковно-історичних та церковно-біографічний творів, надрукованих у журналах «Труды Киевской духовной академии», «Киевская старина», «Киевские епархиальные ведомости», «Подольские епархиальные ведомости», «Минские епархиальные ведомости», «Холмско-варшавский епархиальный вестник», а також окремими виданнями. Був обраний членом Подільского єпархіального історичного комітету та Церковно-археологічного товариства при Київській духовній академії.

Джерело: Київська духовна академія (1819—1924) в іменах: енциклопедія: в 2 т.  — Т. 2. — К.: Видавничий дім «КМ-Академія», 2015.