Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng
27 Квітня 2019

Університетські та студентські періодичні видання НаУКМА

З початку відродження Києво-Могилянської академії університетська та студентська періодика виконують не лише інформаційно-комунікативну функцію, але й відображають корпоративні могилянські цінності, на яких понад чотириста років тому збудовано фундамент нашого університету, – пріоритет знання і розвитку, безумовна повага до свободи, творчість.

Періодичні видання Університету поділяються на два великі блоки: офіційна університетська періодика та студентська періодика. Офіційна університетська періодика нараховує 8 видань, з яких найбільш тривалим була «Академічна панорама: інформаційне видання Національного університету "Києво-Могилянська академія», що виходила у понад 13 років, у 1997-2010 роках. У 2000-2004 роках хроніку академічного життя висвітлювали «Могилянські джерела». У 2002 році побачили світ 6 випусків «Діаріуша президента НаУКМА» – друкованого щоденника В'ячеслава Брюховецького із записами подій, зустрічей, нарад та роздумами автора. Наукова бібліотека протягом 1997-2002 років видавала свій бюлетень «Бібліотечні новини», що виходив як щоквартальник. До офіційних видань належать спеціальні видання, підготовлені факультетами до факультетських днів («Комп’ютерна могила: спецвипуск до дня факультету інформатики», 2002) або періодичне видання Асоціації випускників НаУКМА («Конвокація’95», 1995).

Якщо загальноуніверситетська періодика орієнтується на всю могилянську спільноту, то для студентських видань цільовою читацькою аудиторією виступає насамперед не адміністрація і викладацький колектив, а студенти й часом абітурієнти. Відповідно основна тематика студентської періодики – студентське життя. Творцями цих видань є здебільшого самі ж студенти. Ці дві характеристики вичерпно охоплюють і відтворюють саму дефініцію «студентська періодика». Про кожне студентське видання без перебільшення можна говорити як про унікальне за авторським складом, внутрішньою структурою, жанром, оформленням, періодичністю виходу, обсягом і накладом.

Початківцем студентської періодики відродженої Могилянки стало «Колесо : перший український незалежний неперіодичний непрофесійний студентський часопис», що вийшов у двох випусках у 1993 році. У 1990-х роках Студентська колегія видавала такі часописи, як «МІСТ: студентська газета» (1994), разом зі Студентським братством НаУКМА «Центр Європи : всеукраїнський молодіжний журнал»(1995-1996, 1998). Протягом 1995-2000 років студентське мистецько-інформаційне товариство видавало «ZМІСТ: друкований орган СМІТу». Студентське життя Університету у 1999-2002 висвітлювало щомісячне видання Студентської колегії під назвою «Колєґа». У 2002 році почав виходити щотижневик з хронікою подій в Університеті та в Україні, а також роздумами про могилянські цінності «Майдан Могилянка», який з січня 2003 по березень 2006 року виходив під своєю повною назвою «Майдан Могилянка : справжній могилянський самвидав». На зміну йому прийшов «Могилянський вісник – незалежна газета студентів» – одне з небагатьох довгострокових періодичних видань НаУКМА (2006-2011). Газета мала також декілька спецвипусків. Наприкінці 2007 року було створено інтернет-версію газети на сайті «Живого Журналу», а також вибірково окремі матеріали публікувалися в студентському інтернет-виданні НаУКМА «Бонет». У 2013-2016 роках про цікавинки студентського життя Академії можна було прочитати в часописі «Сковорідка». Окрім загально інформаційної періодики могилянське студентство виявляло свої творчі здібності у виданнях літературно-мистецького спрямування – «Муза» (1994-1995), «Чернетка» (2001-2004). Від часу відродження Академії близько 30 студентських видань серйозно і з гумором, інформативно і небайдуже «розповідали» про успіхи і проблеми студентського життя, знайомили з цікавими особистостями, відкривали таланти і спонукали думати і творити.

Архів видань в університетському репозитарії

Об’єкти виставки