Віртуальний музей Києво-Могилянської академії

Віртуальний музей

Укр / Eng

Галшка Гулевичівна: портрети та образи

В українську історію знатна киянка із православного шляхетського роду Гулевичів гербу НовинаГалшка Гулевичівна (ймовірно, 1577, м. н. невід. - 1642, м. Луцьк)  увійшла як одна з перших фундаторів і меценатів Київської братської школи та Київського Братського Богоявленського монастиря. І школа, і монастир постали у Києві на Подолі, на садибі, яку вона подарувала Київському братству 15 жовтня 1615 року. Завдяки пожертві Галшки Гулевичівни ідея навчального закладу у Києві «дітям як шляхетським, яко і міщанським» набула своє практичне втілення. Реформована у Києво-Могилянський колегіум, а згодом у Києво-Могилянську академію, Київська братська школа розвинулася у вищий навчальний заклад, який відіграв ключову роль в історії української освіти, науки і культури. Alma mater вищої освіти в Україні з часом набула міжнародного значення, в стінах якого навчалися вихідці зі всієї Східної Європи й Азії.

Переїхавши до Луцька, Галшка Гулевичівна брала активну участь в діяльності Луцького православного братства, підтримувала місцеві школу, сиротинець і шпиталь. Похована подвижниця української освіти у Луцькому  Хрестовоздвиженському соборі.

Визнання ролі Галшки Гулевичівни у створенні Київської братської школи і Київського Братського Богоявленського монастиря відбувається лише у XIX ст. у дослідженнях М. Булгакова, В. Аскоченського,  М. Мухіна, С. Голубєва, М. Петрова, Ф. Титова та інших.

Сьогодні у відродженій Києво-Могилянські академії ім’я Галшки Гулевичівни стоїть першим серед її почесних засновників. У 1992 році на Староакадемічному корпусі був встановлений барельєф Галшки Гулевичівни київського скульптора Володимира Луцака.

По смерті Галшки Гулевичівни не залишилося її жодного живописного чи графічного портрету. За ініціативи подружжя Наталі та Івана Даниленків зі Сполучених Штатів Америки, меценатів НаУКМА, у 1997 році в Університеті  був проведений конкурс на створення уявного живописного зображення Галшки Гулевичівни та проведена у травні виставка «Образ жінки — образ нації». У конкурсі взяли участь майже 30 художників, серед яких професійні майстри і студенти НаУКМА. Портрети Галшки Гулевичівни художників Мирослави Пшеничної та Левка Воєдила, які посіли перше і друге місце в конкурсі, сьогодні прикрашають приміщення наукової бібліотеки НаУКМА.

27 січня 2015 року з нагоди 400-ліття Києво-Могилянської академії Національний банк України ввів в обіг монету номіналом 2 гривні, присвячену Галшці Гулевичівні. Укрпошта до 400-ліття Києво-Могилянської академії виготовила ювілейний поштовий блок з маркою, на якій зображена Галшка Гулевичівна в колі спудеїв.

Віртуальна виставка представляє різноманітні матеріали – від зображення на конверті – до мистецьких творів, які висвітлюють образ Галшки Гулевичівни – неординарної жінки в історії української культури та Києво-Могилянської академії.

Об’єкти виставки