Олександр Кошиць

Кошиць Олександр Антонович (13[25].08.1875, с. Ромашки Канівського повіту Київської губернії; нині Миронівського району Київської області – 21.09.1944, Вінніпег, Канада) – випускник Київської духовної академії, диригент, регент, композитор, етнограф, педагог, мемуарист. Народився в сім’ї священика.
У 1884-1890 роках навчався у Богуславському духовному училищі, де захопився церковною музикою. Під час навчання у 1890-1896 роках у Київській духовній семінарії першорядну увагу приділяв заняттям музики та співу.

У 1897-1901 роках навчався у Київській духовній академії, одночасно відвідуючи Київську музичну школу. У 1898-1901 роках був регентом хору академії, значно збагатив його репертуар, зокрема творами випускника Києво-Могилянської академії Артемія Веделя. За регентства Кошиця хор академії був одним з найвидатніших хорів Києва. Започаткував систематичне комплектування та впорядкування нотного фонду бібліотеки академії.

Працюючи в Ставропольських навчальних закладах, здійснив декілька етнографічних експедицій, в результаті яких зібрав близько 500 козацьких народних пісень. Повернувшись до Києва у 1904 році викладав в Київській духовній семінарії, керував хоровими колективами Університету Св. Володимира, Вищих жіночих курсів, працював капельмейстером, диригентом та хормейстером в Театрі Миколи Садовського, Київській опері. За часів Української Центральної Ради у 1917 році брав активну участь в організації музично-театрального життя Києва. У 1919-1926 роках керував Українською Республіканською капелою, яка здійснила тріумфальне турне по Західній Європі, Північній та Південній Америці. У 1930-х роках, мешкаючи у США, продовжував займатися концертною діяльністю.

У 1920-1930-х роках активно займався композиторською діяльністю в жанрі духовної музики та аранжуванням українських народних пісень. Як композитор і музичний керівник брав участь у створенні художнього фільму «Маруся» за п’єсою Михайла Старицького «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці» (Укрфільм корпорейшн, 1938). Помер у м. Вінніпег, похований на цвинтарі Glen Eden поблизу Вінніпега.

Джерело: Київська духовна академія (1819—1924) в іменах: енциклопедія: в 2 т.  — Т. 1. А–К. — К.: Видавничий дім «КМ-Академія», 2015.