Петро Гулак-Артемовський

Гулак-Артемовський (Артемовський) Петро Петрович (інші псевдоніми й криптоніми – П. Гулак, П. А. Г; Н-й, N; «И» та ін.) (16.01.1790, містечко Городище Київського воєводства, тепер місто, райцентр Черкаської обл.—1.10.1865, Харків) — ректор Харківського університету, поет. Народився в родині священика шляхетського походження. У 1802-1813 роках навчався у Києво-Могилянській академії. Після навчання викладав у приватних пансіонах та в родинах Бердичева. З 1817 року — вільний слухач словесного відділення філософського факультету Харківського університету, одночасно викладав студентам польську мову, а з 1818 року — французьку мову в Харківському інституті шляхетних дівчат. З 1820 року читав у Харківському університеті історію, географію та статистику. У 1821 році дістав ступінь магістра словесних наук, захистивши дисертацію на тему: «О пользе истории вообще и преимущественно отечественной и о способе преподавания последней». У 1823-1849 роках викладав російську історію, загальну історію, російську словесність, слов’янські мови, естетику у Харківському університеті. У 1841-1849 роках обіймав посаду ректора Харківського університету. У 1928 році обрано членом Московського товариства історії та старожитностей російських (Московское общество истории и древностей российских) та Московського товариства шанувальників російської словесності (Московское общество любителей российской словесности), Королівського товариства друзів науки у Варшаві.

З 1817 року в журналі «Украинский вестник» друкував російські переклади творів французьких просвітників та польських вчених, німецьких та античних авторів. У дусі естетики просвітницького реалізму написані найкращі оригінальні твори Петра Гулака-Артемовського українською мовою. Небожем Гулака-Артемовського був український композитор і співак Семен Гулак-Артемовський (1813—1873).

Твори.: Твори. Харків, 1930; Байки, балади, лірика. К., 1958; Твори. К., 1964, Твори. К., 1978; Гулак-Аргемовський П., Гребінка Є. Поетичні твори. К., 1984.

Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. : енциклопедичне видання. – Київ : КМ Академія, 2001.