Микола Бантиш-Каменський

Бантиш-Каменський Микола Миколайович (16.12.1737, полкове місто Ніжин, тепер райцентр Чернігівської обл. – 20.01.1814, Москва) – історик, археограф, бібліограф, перекладач, благодійник Києво-Могилянської академії.  Навчався у Ніжинській грецькій школі, у 1745-1754 роках – у Києво-Могилянській академії. З 1755 року продовжив навчання у Московській слов’яно-греко-латинській академії, у Московському університеті слухав лекції з історії, фізики, математики, французької мови; самостійно вивчав італійську й німецьку мови. У 1762 році зарахований до Московського архіву Державної колегії закордонних справ, де працював понад 50 років від актуаріуса до управителя. Вважався першим російським археографом і бібліографом, систематизував та описав величезну кількість архівних матеріалів.  Був почесним членом Російської академії Наук, Московського університету, низки наукових товариств, віце-президентом Всеросійського біблійного товариства (Всероссийское библейское общество). Неодноразово нагороджувався державними відзнаками, мав титул кавалера й графа.

Допомагав Києво-Могилянській академії,  найбільше – бідним студентам, бурсакам. Йому належить ідея заснування бурсацької бібліотеки. У 1768 році надіслав до академії спеціально прошнуровану книгу для реєстру книг, які присилають для бурси доброзичливці і вписав свій перший дар. Всього  передав до бібліотеки академії 154 книги.

Автор праць “Дипломатическое собрание дел между российским и польским дворами с самого начала (1487 г.) по 1700 г.” (1860–1862), 30-томне вид.ання “Дневные записи”, де вміщені всі справи Колегії закордонних справ з 1727 до 1738, “Алфавит всем входящим и исходящим делам архива с 1720 по 1811 гг.” (94 книги архів. справ), ґрунтовне дослідження “Сокращенное дипломатическое известие о взаимных между российскими монархами и европейскими державами… переписках и договорах… с 1483 по 1800 год” (т. 1– 4; 1894–1902) та інні. Також антиш-Каменський – автор численних підручників для духовних семінарій.

Джерело: Києво-Могилянська академія в іменах, XVII-XVIII ст. : енциклопедичне видання. – Київ : КМ Академія, 2001.